Przy zakupach powyżej 250zł udzielamy 5% rabatu!


dania gotowe
Podawanie zdrowego jedzenia przeznaczonego dla dzieci i niemowląt jest niezwykle ważne albowiem kształtuje wiele nawyków i utrwala późniejsze zachowania, które umacniają zdrowie. A ponieważ wraz z wiekiem coraz trudniej jest przekonać dziecko do zdrowszych wyborów, warto zrobić to jak najszybciej. Czym kierować się wybierając żywność dla niemowląt i starszych dzieci? Banalnie proste. Należy ze zrozumieniem czytać etykiety jako, że oznaczenia na opakowaniach są ściśle regulowane przez prawo (Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych). I tak;
- na wieczku słoika należy znaleźć termin przydatności do spożycia „należy spożyć do” lub data minimalnej trwałości „Najlepiej spożyć przed” lub „Najlepiej spożyć przed końcem” – jest to jedna z pierwszych informacji, na którą trzeba zwrócić uwagę, kupując produkt.
- na etykiecie musi się znaleźć wskazanie wieku, od którego ten produkt można podawać małemu dziecku, np. po 6. miesiącu życia. Jeśli opakowanie nie ma wyróżnionej informacji, dotyczącej wieku malucha, oznacza to, że nie jest to środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego – czyli, jest to żywność przeznaczona dla starszego dziecka lub dorosłego, a nie dla niemowlęcia, czy dziecka poniżej 3. r.ż.
- poza wiekiem na etykiecie widnieje sposób przygotowania, zarówno tych, które nie nadają się do bezpośredniego spożycia np. kaszki czy kleiki (bo wymagają np. rozmieszania z wodą), jak i na etykietach gotowych dań w słoiczkach czy sokach (które np. należy lekko podgrzać lub przelać do kubeczka)
- lista składników produktu podawana jest w kolejności od składnika, który występuje w produkcie w największej ilości, do składnika, którego w danym produkcie jest najmniej.
- informacje o wartości energetycznej produktu, zawartości białka, węglowodanów i tłuszczu. Wartości te podane są dla 100 g lub 100 ml produktu.
- jest też informacja o alergenach, które mogą wywoływać alergię lub reakcje nietolerancji. Spośród innych składników w wykazie muszą być one wyróżnione np. za pomocą pogrubionej, bądź podkreślonej czcionki.
- z istotnych informacji pozostaje jeszcze wiadomość o masie netto (masa produktu bez opakowania), warunki przechowywania i inne uwagi ale już nie obowiązkowe jak np. "Przy pierwszym otwarciu wieczko musi kliknąć"
Na początku dziecko zjada tylko kilka łyżeczek zupki, więc zamiast ją gotować dla niego osobno z mikroskopijnej ilości składników, prościej otworzyć słoiczek. Gotowe dania są praktyczne również dlatego, że można łatwo je dobrać pod względem konsystencji, gdy maluszek uczy się gryźć. Więc, jeżeli słoiczki goszczą w diecie dziecka od czasu do czasu, to nic się złego nie dzieje. A czasami rzeczywiście wygodniej jest zabrać do torby słoik, niż pakować inne dania (wyjazdy, wyjścia do znajomych czy na dłuższy spacer).

Dostępność: produkt dostępny

Dostępność: produkt dostępny

Dostępność: produkt dostępny

Dostępność: produkt dostępny

Dostępność: produkt dostępny

Dostępność: produkt dostępny